CV Örnekleri

İş İlanları

Kariyer

Eleman

iş bul eleman ilanları eleman bul iş arama
İş İlanları

Reklam

Blog

Çalışanlar Kurumları Neden Terk Eder?

Severek yaptığınız bir işiniz var. Maddi kaygınız yok. İş arkadaşlarınızla aranız iyi. Kariyer anlamında hedeflediğiniz noktaya doğru emin adımlarla ilerliyorsunuz. Şimdiye kadar saydıklarımız iştah kabartıcı değil mi? Her şey yolunda gibi gözükürken, bir de bakıyorsunuz ki yöneticiniz sizin üzerinize oynamaya başlıyor. Sizi yeri geldiğinde baskı altına alıyor, yeri geldiğinde emeğinizi sömürüyor, yeri geldiğinde de motivasyonunuzu düşürüyor. Sizi taktir ettiği durumlar da olmuyor değil fakat, içten içe sizin ayağınızı kaydırmaya çalışıyor. Sabır, sabır bir yere kadar. Sonunda gün geliyor ya siz istifanızı veriyorsunuz ya da çeşitli sebeplerle işinize son veriliyor.

Evet, çalışanlar şirketleri yöneticileri yüzünden terk eder. Kötü iletişim kuran bir yönetici, çalışanının enerjisini alabilir. De-motive eden bir yönetici, çalışanının şevkini alır götürür. Fazla baskı kuran bir yönetici, çalışanlarının gözünü korkutur. Sonuç olarak çalışanların artık yöneticilere karşı duyduğu saygı, tamamen korku kaynaklı bir hal alır. Böyle durumlarda hemen hissedilmese de hem çalışan, hem yönetici hem de şirket yavaş yavaş irtifa kaybetmeye başlar. Sorun tamamen su yüzüne çıktığı zaman ise, iş işten geçmiş olur. Şirket zarar görür, çalışan bağlılığı ve güveni kaybolur.

Şirketlerde bu gibi durumların önüne geçebilme adına, her yeni terfih öncesinde yöneticiler özellikle çalışanlara sergilemesi gereken davranışlar konusunda özel eğitim ya da danışmanlıklarla desteklenmelidir. Ancak bu şekilde bir destekle çalışanlarla kuracak köprüler daha sağlam olur. Arada mutlaka istisna yöneticiler de olacaktır. Çalışanların gönülden bağlı olduğu, gerçek anlamda sevip saydığı yöneticilerin de hakkını yemek olmaz.

Fakat bu tarzdaki yöneticiler dahil her yönetici terfih olmadan önce uzman kişilerden ?çalışanlarla doğru iletişim kurma? konusunda destek almalı. Büyük şirketler bu şekilde daha da büyür, çalışan bağlılığı bu şekilde daha da artar.

Kaynak: www.cvhunter.net
 

CVhunter.net sitesinde yayınlanan tüm yazıların hakları saklıdır. Yazıların tamamının veya bir kısmının www.cvhunter.net adresi tıklanabilir şekilde kaynak gösterilmeden herhangi bir yerde kullanılması yasaktır. Aksi durumlarda hukuki yollara başvurulur.